هزینه زندگی دانشجویی در آلمان و ادامه تحصیل در آلمان

جهت ادامه تحصیل رایگان در آلمان پس از مشاوره حضوری و بررسی اینکه امکان تحصیل در آلمان به زبان انگیلسی یا آلمانی برای متقاضی میسر است باید مدارک ترجمه شده یه تاید سفارت آلمان برسد ، دقت فرماید دونسخه  اصل و پنج نسخه کپی لازم است .

 چنانچه نامه ای از دانشگاههای آلمان داشته باشید که بیانگر اقدام شما باشد و آن را به سفارت آلمان نشان دهید ، در آن صورت سفارت آلمان هزینه ای بابت تایید مدارک اخذ نخواهد نمود .

 و چنانچه مدارکی که بیانگر ارتباط با دانشگاه نداشته باشیدبرای هر سری ترجمه مبلغ 40 یورو باید پرداخت نمایید

مدارکی که برای تایید ارائه میدهید باید بطور رسمی ترجمه شده باشند ( مهرهای دادگستری و وزارت امور خارجه را داشته باشند ) و حتما اصل مدارک را همراه داشته باشید ؛ تاریخ ترجمه ها بیش از دوسال نگذشته باشد .

 توجه کنید مدارک تایید شده تاریخ انقضا ندارند.

 دقت نماید حتما حداقل دو نسخه ترجمه اصل را داشته باشید زیرا یک سری از مدارک را باید در روز مصاحبه تحویل سفارت آلمان دهید و نسخه دوم را در روز ثبت نام باید تحویل دانشگاه دهید.

سپس جهت اخذ پذیرش تحصیل در آلمان مدارک برای دانشگاه ارسال میشود توجه فرماید اصل ترجمه های تایید شده ارسال نگردد بلکه کپی های تایید شده ارسال میگردد

حال برای اخذ نوبت مصاحبه سفارت آلمان اقدام میگردد و از طریق سایت وقت مصاحبه دریافت نماید ، با توجه به اینکه صدور ویزا حدود 10 هفته طول میکشد پس بهتر است وقت مصاحبه را دو ماه زودتر از شروع ترم تنظیم نمایید ، به علت شلوغی عموما از زمانی که شما بخواهید وقت مصاحبه بگیرید 2/5 تا 3 ماه بعد سایت به شما وقت میدهد پس بهتر است زمان بندی خود را با زمانهای گفته شده تنظیم نمایید ، به عبارتی بهتر است حدود 5 ماه قبل از شروع کلاسها به سایت مراجعه نموده تا بین 2/5 تا 3 ماه بعد وقت مصاحبه شما تعین گردد .

دقت نماید حتما قبل از مراجعه به سفارت تمامی مدارک کامل باشند ؛ در غیر اینصورت سفارت مدارک را تحویل نخواهد گرفت و از نظر زمانی با مشکل مواجه خواهید شد .

در این مرحله باید منتظر پذیرش باشیم و پس از اخذ پذیرش یک حساب در بانکهای ایران به نام متقاضی باز گردد و معادل8040 یورو مطابق ارز آزاد در حساب خود داشته باشد و نامه پشتوانه مالی خود را بگیرد

مدارک لازم جهت ارایه به سفارت آلمان برای ویزای دانشجوی 

  1. گذرنامه ، که حداقل یک سال و سه ماه اعتبار داشته باشد و دقت نماید حتما صفحه اول را امضا نموده باشید همراه با کپی صفحات اول و دوم
  2. فرم در خواست اقامت
  3. سه قطع عکس جدید با پس زمینه روشن
  4. شناسنامه
  5. نامه پذیرش دانشگاه
  6. نامه پشتوانه مالی به مبلغ 8040 یورو
  7. ترجمه رسمی تمام مدارک تحصیلی که قبلا به تایید سفارت رسیده
  8. رزومه
  9. نامه انگیزه تحصیلی
  10. مدرک زبان مرتبت با پذیرش


لازم به ذکر میباشد در هر ترم احتمال تغیر شرایط وجود دارد و شرایط اختصاصی شما پس از مشخص شدن رشته و دانشگاه اعلام میگردد.

دقت نماید مدارک به همین ترتیب و بدون نقص ارائه گردد .

 

 

هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه های آلمان

هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان را می‌توان به دو بخش اصلی تقسیم کرد. بخش اول هزینه‌هایی است که مربوط به دانشگاه و تحصیل می‌شود. بخش دوم را می‌توان به هزینه‌های جانبی همانند بیمه دانشجویی، مواد غذایی و خانه دانشجویی تقسیم‌بندی کرد.

مهم‌ترین بخش هزینه‌های دانشجویی شهریه دانشگاه است. البته شهریه در تمامی دانشگاه‌های آلمان وجود ندارد .

اما هزینه خدمات دانشجویی که بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو در هر ترم است، در تمامی دانشگاه‌ها وجود دارد. با پرداخت هزینه خدمات دانشجویی، می‌توان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و در مواردی در شهرهای مجاور و همچنین از امکانات گوناگون دانشگاه بصورت رایگان استفاده کرد.

اما در دانشگاه‌هایی که شهریه وجود دارد نیز این مبلغ بصورت میانگین ۵۰۰ یورو در هر ترم می باشد. بنابراین می‌توان گفت که هزینه دانشجویی با احتساب شهریه و مخارجی همچون خرید کتاب و یا کپی کردن و از این قبیل هزینه‌ها، با تقسیم بر ماه‌های سال، مبلغی در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو در هر ماه خواهد بود. همان طور که اشاره شد در دانشگاه‌هایی که شهریه وجود ندارد‌، طبیعتا این میزان کمتر خواهد بود.

هزینه‌های غیرتحصیلی و جانبی در آلمان

اما مهم‌ترین هزینه‌ی غیرتحصیلی مربوط به خانه دانشجویی است. در این مورد دو انتخاب وجود دارد. انتخاب اول، خانه‌های تحت پوشش دانشگاه که ارزان‌تر و از امکانات بیشتری برخوردارند (به طور نمونه استفاده رایگان از اینترنت). انتخاب دوم خانه‌های دانشجویی خصوصی است.

طبیعتا در شهرهای کوچک هزینه‌های مسکن ارزان‌تر و در شهرهای بزرگ گران‌تر است. با این حال چه در خانه‌های خصوصی و چه در خانه‌های دانشجویی تحت پوشش دانشگاه، بایستی مبلغی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در هر ماه برای مسکن در نظر گرفت. نکته قابل ذکر دیگر در مورد خانه‌های دانشجویی خصوصی و وابسته به دانشگاه در این است که در مورد دوم هزینه‌هایی همچون آب، برق، شارژ ماهانه، بر روی اجاره بها است، در حالی که در خانه خصوصی علاوه بر مبلغ اجاره، هزینه موارد ذکر شده را نیز جداگانه باید پرداخت.

هزینه بعدی که راهی برای فرار از آن وجود ندارد، هزینه بیمه دانشجویی در آلمان است. هزینه بیمه حدود  ۵٠ یورو در ماه درنظر گرفته می شود.

اگر برای مواد غذایی و پوشاک نیز مبلغی در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو در هر ماه در نظر بگیریم که البته تنها در قالب زندگی دانشجویی قابل تصور است، هزینه‌ها با احتساب هزینه‌های تحصیلی و غیرتحصیلی و با توجه به الزام پرداخت شهریه یا عدم الزام آن، شهر محل سکونت و همچنین هزینه‌های اجتناب‌ناپذیری همانند تلفن و اینترنت (در خانه‌های خصوصی)، مبلغی در حدود ۵۰۰ تا ٧۰۰ یورو در هر ماه برآورد می‌شود.

 در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های ما تماس بگیرید.

/ 4 نظر / 233 بازدید
اغع

اعهاهعاهتاع عاعهاعهاعا اهع

فرین

سلام با توجه به قیمتهای شما اگه یورو رو 2000 تومن حسلب کنیم با چیزی حدود 40 میلیون تومن میشه ارشد رو در المان یه زندگی مرفه تموم کرد اگه اشتباه میکنم ممنون میشم اطلاعات تکمیلی رو به همیم ایمیل برام ارسال کنید این قیمت هم هزینه دانشگاهه هم هزینه زندگی شخصی؟

محمد

سلام این هزینه که واسه زندگی نوشتین واقعا صحت داره ؟ با کار کردن میتونم تامین کنم خودم ؟

سلطان احمد

من میخواهم در کشور آلمان تحصیلات کنم شما میتوانید که فورمه ثبت نام برایم از یکی از دانشگاه های که هزینه کمتر باشد بگیرید