معرفی شهرهای پرجمعیت سوئد

زبان سوئدی ها از خانوادهٔ زبانهای هند واروپایی شاخهء ژرمنی است و به زبان‌های نروژی و دانمارکی نزدیکه. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویش وران آنها می‌تونن هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند. مردم سوئد همراه با مردمان نروژ و دانمارک از تبار هند واروپایی بوده و تبارشان به وایکینگها می‌‌رسه.

سوئد در شمال اروپا واقع شده ودارای آب و هوای بسیار سردی است. این کشور از نظر طبیعی، از 4 ناحیه تشکیل شده. کوههای پوشیده از جنگل در منطقه نورلند در شمال، زمینهای مرتفع یونکوپینگ در جنوب، دریاچه دیستریکت در ناحیه مرکزی، و جلگه حاصلخیز اسکانیا در منتهی­الیه بخش جنوبی کشور.تابستانها کوتاه وگرم و زمستانهای سرد و طولانی از ویژگیهای آب و هوای این کشوره. میانگین بارش سالانه از 200 سانتی متر در غرب وجنوب غربی، تا 50 سانتی متر در شرق و جنوب شرقی متغیره. بیش از نیمی از مساحت این کشور از جنگل پوشیده شده و طبعاً، صنایع چوب وساخت ماشین آلات مرتبط با اون، معمول و متداوله.
در گذشته نه چندان دور, تا اواخر قرن هجدهم میلادی, سوئد یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود. اما بعدها، دوران رشد اقتصادی سوئد آغاز شد.از 1928 به بعد با رشد صنعتی خوبی که داشت، تونست در بازار جهانی اعتبار کسب کند.
بعد از جنگ جهانی دوم این رشد اقتصادی شتاب بیشتری بخودش گرفت. درآمد خالص ملی کشور بالا رفت, شکوفائی رشد اقتصادی بوجود اومد . درآمد کشور سوئد مثل کشورهای نسباتاً کوچک صنعتی, وابسته به صادرات تولیدات صنعتیه که در حال حاضر از رشد بالائی در توازن بین صادرات و واردات برخورداره.
صادرات و واردات سوئد و کشورهای عضو بازار مشترک اروپا از سال 1995 که سوئد عضو این اتحادیه شد, رشد چشمگیری داشته. واردات سوئد از دیگر کشورهای اروپائی در سال 1995 بالغ بر 325 میلیارد کرون سوئدی و صادرات اون در همون سال بالغ بر 340 میلیارد کرون سوئدی بوده .این ارقام در سال 1999 به ترتیب به 390 میلیارد کرون سوئدی(واردات) و 410 میلیارد کرون سوئدی(صادرات) ارتقا یافت. آمریکای شمالی و کشورهای آسیای جنوب شرقی از دیگر بازارهای مهم صادراتی سوئد هستند.
معدن سنگ آهن و جنگل وسیع به یقین نقش بسزائی در پیشرفت صنعتی کشور سوئد داشته. این دو منابع سرشار طبیعی, پایه و اساس تولیدات صنعتی کشور را تشکیل میدن. تلفن و سیستم های مخابراتی, خودرو وماشین های سنگین(volvo) و همچنین موتورهای هواپیمای saab رو می شه به صنعت و تولیدات سوئد اضافه کرد.
تولید خودرو, کامیون و دیگر صنایع فلزی سبک و سنگین, 50 درصد در اقتصاد تولیدی کشور سهم دارن. درصد این سهم برای صنعت کاغذ و خمیر کاغذ 20 و داروسازی 12 است.
در موسیقی folk هم مثل سوئیس، آلمان و ایتالیا پیش گام بودند.
حکومت سوئد یه حکومت پادشاهی سمبولیکه.یعنی شاه زیاد در امور مملکت دخالت نمی کنه.همه تصمیمات کشور توسط نخست وزیر و مجلس گرفته می شه.
شاه فعلی سوئد سه تا فرزند داره ،دوتا دختر و یک پسر که دختر بزرگ اون بعد از مرگ پدرش،ملکه سوئد می شه.
سوئد مردمی بی آزار،آروم و با فرهنگ داره.البته بیشتر اونها به دلیل نوع آب وهوا و کمبود نور آفتاب،افسرده و سرد هستن.بطوریکه یه ساختمان بزرگ 18 طبقه به عنوان دیوونه خونه فقط در شهر یوتبوری هست.
در سوئد به خانم ها خیلی اهمیت میدن.یعنی حرف اول رو در اونجا خانم هامی زنن.اگر ضد زن و ضد فمنیست هستید هیچ وقت به سوئد سفر نکنید :)
اونجا اول به زن بها می دن،بعد به بچه،بعد به سگ یا حیوانات دیگه وبعد به مرد.
هزینه تحصیل در اونجا رایگانه.ولی مردم حدود 30% از درآمدشون رو باید مالیات بدن.
در سوئد 90000 نفر ایرانی زندگی می کنن که حدود 40000 نفر از اونها در استکهلم هستن.استکهلم شهری بسیار زیبا با مناظر دلنشین و ساختمان های فوق العاده قشنگ، از 12 جزیره کوچک تشکیل شده که همگی با پل به هم وصل شدن.
دریایی که اونجا قرار داره دریای بالتیکه ودارای رنگ بسیار زیبا و خاصیه.
یک قسمت از این شهر به نام شهرقدیم هست که خیابان ها و کوچه های اون سبک قدیمی داره وماشین از اونجا رد نمی شه.و همه چیز آدم رو به یاد قرن ها پیش می اندازه.

اگر از سوئد قصد سفر به آلمان رو دارید،یکی از راههایی که بهتون پیش نهاد می کنم،رفتن از راه دریاست.
از شهر یوتبوری،یه کشتی مسافربری بزرگ هست که 7:30 هر شب راه می افته و ساعت 9:30 صبح به بندر کیل در آلمان می رسه.
این کشتی بسیار بزرگه و قابلیت حمل ماشین رو هم داره.در این کشتی همه جور امکانات تفریحی از قبیل:مرکز خرید،کازینو،رستوران،دیسکو... هست و مطمئن باشید که خیلی بهتون خوش میگذره.
مشخصات کشتی:
وزن:169/39 تن
طول:175متر
سرعت:22knots
ظرفیت مسافر:700/1
ظرفیت ماشین:590
قدرت:40000 اسب بخار

استکهلم(پایتخت سوئد)

 

شهر استکهلم از بزرگترین شهر های کشور سوئد می باشد که در سال ۲۰۰۷ دارای

شهر استکهلم از بزرگترین شهر های کشور سوئد می باشد که در سال ۲۰۰۷ دارای ۷۹۵۱۶۳ نفر جمعیت بوده است.در تابستان دارای آب و هوای بسیار عالی و توریست پذیر می باشد.

استکهلم

استهکلم «شهر پریان دریایی» پایتخت کشور سوئد است . با توجه به مهاجرت های دو دهه اخیر ایرانیانبه این شهر به نظر می رسد در میان سایر شهرهای واقع در جزایر اسکاندیناوی استکهلم بیشتر از سوی مهاجران ایرانی مورد استقبال قرار گرفته است .به طوری که به این شهر نام پایتخت فرهنگی ایرانیان اروپا داده شده است . هرچند استکهلم از نظر قدمت یکی از قدیمی ترین شهر های اروپا به شمار می­رود اما در مقابل سایر شهرهای بزرگ اروپا شبیه یک شهر کوچک است .

استکهلم از چندین جزیره تشکیل شده که به وسیله پل های متعدد به یکدیگر متصل شده اند. از این نظر شباهت زیادی با نیویورک دارد. کناره شرقی شهر با دریای بالتیک همسایه است و یکی از دلایل اهمیت آن هم همین امر به شمار می­رود. از نظر تاریخ شهر و نحوه نامگذاری محله های جدید شهر ،دروازه های قدیمی دورادور شهر و... شاید استهکلم نزدیک ترین خویشاوند تهران در میان شهر های اروپایی باشد !

چیزی مانند سند منگوله دار در استکهلم وجود ندارد ! زمین ها همه متعلق به دولت(کمون) هستند. آنچه در واقع خرید و فروش می­شود بنای خانه ها است البته موارد استثنائی بسیار نادری هم وجود دارد . به طور مستقیم هیچ تبعیض خاصی وجود ندارد اما به طور غیر مستقیم با هدایت مهاجرین به مناطق حاشیه ای شهر عملا تبعیض های شغلی به وجود می­آید،با این کار خارجی ها و مهاجرین همیشه حاشیه نشین باقی مانده و اهالی اصلی شهر اصالت خود را حفظ می­کنند.

شهرداری های سوئد در شهر های مختلف شهر از قدرت زیادی برخوردار هستند. به طوری که می توان نام شهرداری های سوئد را «دولت –شهر» گذاشت ! اینکه مساکن شهروندان اجاره ای باشد یا تحت تملک آنها بسته به آن است که احزاب چپ و یا لیبرال در انتخابات پیروز شوند . در حال حاضر سیاست های کلی در استکهلم در بخش مسکن به سوی تملک مساکن برای شهروندان است.

کسی در استکهلم خانه به دوش نیست! درشهرداری واحدی به نام «سوسیال»وجود دارد وظیفه این واحد کمک رسانی به افراد بی بضاعت خصوصا مهاجران خارجی است . کمک های مالی به عنوان کمک هزینه برای افراد کم درآمد نیز جزو وضائف این واحد به شمار می­رود.

برای خانه دار شدن فرد باید به اداره ای با عنوان « بوستاد فرمد لینگ» مراجعه کند، این اداره نقش واسطه بین صاحبان مسکن و متقاضیان مسکن را دارد. پس از مراجعه به این واحد فرد در نوبت قرار می­گیرد و پس از گذشت مدت معینی مسکن مناسبی به او پیشنهاد می­شود. اگر کسی از درآمد مناسبی برخوردار نباشد کمک هزینه« لوستاد بیدراگ» توسط صندوق « فور شِک رینگز کاسان» به او داده می­شود تا بتواند صاحب مسکن شود، این صندوق همچنین با مستاجرانی که توانایی پرداخت کرایه خود را ندارند تا 70 درصد مبلغ اجاره بها را به صورت کمک هزینه پرداخت می کند. رابطه اجاره با قیمت خانه در این شهر معکوس است . هر چه قیمت خانه گران تر باشد اجاره آن کمتر و هر چه قیمت خانه ارزان تر باشد اجاره آن بیشتر است! اجاره مسکن در استکهلم گاه تا نیمی از حقوق ماهانه یک فرد را به خود اختصاص می­دهد .میتوان گفت متوسط درآمد افراد ماهانه بین 10 تا 24 هزار کرون است که 30 درصد آن به عنوان مالیات کسر می­شود. برای مثال مبلغ اجاره بهای یک سوئیت دانشجویی کوچک در این شهر بین 3 تا 4 هزار کرون است . برای زوج ها تسهیلات ویژه ای برای مسکن وجود دارد . در ضمن در صورتی که زوجی از هم جدا شوند با تسهیلات ویژه ای هر کدام از طرفین می توانند صاحب خانه شوند.

شهر به طور کلی از دو بخش تشکیل شده، بخش قدیمی شهر که در واقع هسته اولیه زندگی در استکهلم بوده است و قسمت های جدیدترو حاشیه ای . در استکهلم کمتر ساختمان یا آسمان خراش عظیم الجثه مدرنی وجود دارد ! خصوصا در بخش قدیمی شهر . نمای کلی شهر شخص را به یاد معماری های قرون 17 و 18 می اندازد ،این تصور زیاد هم غلط نیست.استکهلم دارای تاریخ حدودا 500 ساله است ! اکثر آپارتمان ها به صورت اجاره ای هستند.از طرفی تقریبا تمامی ویلاهای شهر در تملک صاحبان خود قرار دارند .

گران ترین خانه ها در مناطق مرکزی شهر و جنوب آن قرار دارد. سَو دِر«Söder » یعنی جنوب و مناطق گام لستان«Gamlestan »یعنی شهرِ کهنه . اشخاص بزرگی مانند «ایوار- لو- یوهانسون»، نویسنده ی کارگری سوئد در« سَو در» زندگی می­کرد.« گود رون- شی مَن» رهبر سابق حزب چپ«حزب کمونیست سابق» و« یان- گی یو» ، نویسنده و محقق چپ نیز درگام لستان، خانه خریده و در آنجا زندگی می کنند.این یعنی این اشخاص با اعتقاددات چپ گرایانه در گران ترین نقطه شهرزندگی می­کنند!

مناطق گران قیمت و در واقع اعیان نشین شعر عبارت است از : « دان دِ رید» ، « لِ دینگ اَو»، « هامارابی» و .. سفارت « جمهوری اسلامی» نیز در « لِدینگ اَو» قرار دارد که یه جزیره است و با یک پل یه شهر متصل شده است. در مواقع اضطراری مانند تظاهرات پلیس این پل را مسدود می کند با این کار به هیچ وجه از شهر به لدینگ او دسترسی وجود ندارد!

در مورد وام مسکن در سوئد عموما بهره وام ها بین 4تا5 درصد هستند. پیشتر از این این بهره ها 2تا 3 درصد بوده اند . در کل دو نوع وام مسکن در استکهلم وجود دارد، اولی وام هایی که با نرخ ثابت بهره هستند و دومی با بهره های متغیر که بر اساس فاکتورهای خاصی میزان بهره افزایش و یا کاهش میابد. میزان مبلغ وام ها عموما در حدود 95 درصد قیمت کل خانه هستند که بنا به تقاضای متقاضی مبلغ ان متغیر است . مبلغ وام های عادی می­تواند بین 250 تا 350 هزار کرون باشد . مدت زمان بازپرداخت وام ها یک ساله،3ساله و 5 ساله هستند .  ۷۹۵۱۶۳ نفر جمعیت بوده است.در تابستان دارای آب و هوای بسیار عالی و توریست پذیر می باشد.

 

 

 

/ 0 نظر / 1257 بازدید